Türk Bayrağı Özellikleri

Tarih: 02.06.2018 Görüntüleme: 740

Türk Bayrağı Özellikleri

Türkiye’nin milli simgesi olmaktadır. Türk bayrağının kırmızı rengi şehitlerin kanından gelmektedir. Bu nedenle Türkler için oldukça kıymetli ve değerli olmaktadır. Türk bayrağı her zaman yükseklerde dalgalanmaktadır. Kırmızı bir zemin üzerine beyaz hilal ve yıldız konularak oluşan Türk bayrağı ilk defa Osmanlı Devleti tarafından kabul edilmektedir.

29 Mayıs 1936 yılında 2994 sayılı Türk bayrak kanunu ile şekillendirilmekte ve Türkiye ulusal bayrağı olarak kabul edilmiştir. 22 Eylül 1983 yılında ise 2893 sayılı Türk bayrağı kanunusayesinde de bayrak ölçüleri kesinleşmiş ve bayrak son halini almıştır.

Türk Bayrağı Kullanım Alanları

Daha çok bina cephelerinde ,tepelerdeki bayrak direklerinde,şirket önlerindeki direklerde,teknelerde,ve daha sayılabilecek yerlerde kullanılmaktadır.İç mekanlarda ise makam odalarında ki koltukların sağ yada solunda  yada şirket girişlerinde o yerin önemsediğini ve tolantı salonlarındaki masaların üzerinde ,şehitlik gibi önemli makamlarda kullanılmaktadır

Bunların dışında resmi dairelerde masalara koymak için kullanılan Türk bayrakları da bulunmaktadır. Aynı resmi daireler ve okullarda çerçeve içerisine yerleştirilip duvara asılmak üzere kullanılan Türk bayrakları da bulunmaktadır. Milli bayramlarda çocukların ellerinde sallayacakları bayraklar, plastik sopaları ile birlikte tutulmaktadır.

Türk Bayrağı Değeri

Her ülkenin bayrağı olduğu gibi Türklerin de bayrakları vardır ve oldukça da değerli ve kıymetli olmaktadır. Bir Türk bayrağı her daim gökyüzünde dalgalanmalıdır. Her daim varlığımızı ve birliğimizi sembolize etmelidir. İnternet üzerinde dahi hareketli Türk bayrağıoluşturulmuştur.

Milletin birbirine bağlılığının simgesi olan Türk bayrağı, bütün milli bayramlarda evlere arabalara sokaklara asılarak milletin kıymetini ve değerini ortaya koymaktadır.

Türk bayrağı, Türkiye’nin her bölgesinde var olmakta ve Türklüğün simgesi olmaktadır. Bütün resmi dairelerin içinde ve bahçesinde mutlaka asılı olmak zorundadır. Teknelerde dahi Türk teknesi olduğunu belli etmesi için mutlaka bir Türk bayrağının asılı olması gerekmektedir. Bu şekilde Türk ulusuna olan bağlılık ve güven ortaya çıkarak aradaki zincirler kuvvetlenmektedir.


    Bu konuyu tek tıkla paylaşın