Deniz İşaret Kod Flaması

Tarih: 02.06.2018 Görüntüleme: 1077

Deniz İşaret Kod Flamaları Ne İşe Yarar?

Denizcilikte kullanılan deniz işaret kod flaması görsel ve tekniki açıdan haberleşme olarak kullanılan bir çeşit uyarı aracıdır. Birçok mesaj vermek ve hangi sıkıntı var ise onu belirtmek için her kaptanın bilmesi zorunlu olan bir çeşit bayrak ve armadır. Daha çok yelken yarışları ve yat turlarında kullanılmakta olan bu flamalar her biri ayrı renk ve desendedir. Deniz işaret kod flaması olarak adlandırılmakta ve bir tehlike anında ya da sıkıntılı bir durumda kaptanın haber vermesini sağlamaktadır.

Genel olarak ebatları 15-25 cm arası olup çok küçük ya da çok büyük olamaz normal bir boyutta kullanılmak zorunludur. En büyük boyutu 70-105 cm olarak yapılmakta ve her zaman yelkenlerde ya da gemilerde bulundurulmak zorundadır. Birçok çeşit flama bulunsa da en çok yaygın olan ve kullanılan çeşit 40 adettir.

Deniz İşaret Kod Flaması Çeşitleri

Denizcilikte bulunan pek çok terim yanında en sık kullanılan olmasa da hemen herkesin bildiği deniz işaret kod flaması birçok çeşidi ile her kaptanın bilmesi gereken zorunlu bir durumdur. Gemilerde bulunan kitaplarda da bunların ne olduğu ve ne işe yaradığı belirtilmiş olsa da her kaptanın bunları ezberlemesi ve bilmesi zorunludur.

Özel bir kumaştan yapılan ve oldukça sağlam olan deniz işaret kod flaması çeşitleri 40 adettir ve her biri farklı özelliklere sahiptir. Örneğin a harfi ile başlayan ve farklı bir üçgen şeklinde olan flama aşağıda dalgıç var açığımdan yavaş gelmelisiniz gibi bir tabire denk gelmektedir. Ya da b (bravo) tehlikeli bir kargo yüklüyorum boşaltıyor ya da taşıyorum anlamına gelmektedir.

Deniz İşaret Kod Flaması Yapımı Ve Renkleri

Denizcilikte kullanılan bu flamalar genel olarak kumaştan yapılmakta ve rüzgar gibi sorunlara dayanıklı olarak üretilmektedir. Her renk ve desenin içinde bulunduğu bu deniz işaret kod flaması birbirlerine kodlarla haber vermelerini sağlamak için yapılmış tarzda bir durumdur.

Deniz işaret kod flaması kullanan bir yelkenli için her türlü kod ve flamayı rengi ve harfi ile ezberlemek ve her zaman ona göre uygulama yapmak zorundadır.    Bu konuyu tek tıkla paylaşın