Cankurtaran Bayrağı

Cankurtaran Bayrağı Hakkında Genel Bilgi

Can Kurtaran Bayrağı - Dalış Bayrağı

Bayrakların Can kurtaran önemi.

            Genellikle yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan, dört mevsim iş başında olan, olası tehlikeleri havuz, deniz ve yüzme bilmeyen insanların imdadına yetişen cankurtaranlardır. İlk yardım tedavisinin ilk aşamalarını uygulamakla görevli, hayati tehlikeleri inanılmaz boyutta azaltmaktadır cankurtaranlar. Kendilerine ve mesleklerine özel şifreleri mevcut olmaktadır.

            Hayat kurtarabilmek adına sahip olunabilecek bütün imkânlara tam donanımı ile sahip olmaktadırlar. Gözle görülmeyen havalarda, sisli ve yoğun dumanlı havalarda cankurtaran çanı ile görülmeyen alanları, olası tehlike anlarında belirlemek adına kullanmaktadırlar. Batma tehlikesi ile karşı karşıya kalındığı durumlarda, kıyıya uzak alanlarda yüzen ve olası ani kramp, sağlık nedenleri, fenalık gibi durumlarda mutlaka iskelede, çekim gücü kuvvetli olan su üzerinde hızlı hareket edebilen en küçük olarak sandal tarzında motorlu taşıma aracına sahiptirler.

            Denize girebilecek, deniz üzerinde motorlu taşıt ile bir noktadan diğer noktaya seyahat edecek olan tüm bireylerin bilincinde olması gereken diğer önemli durum ise, cankurtaran olmayan bölgelerde dahil olmak üzere onları temsil edebilecek bayrakların anlamını iyi bilebilmektir.

 Bayrakların hafife alınmayan önemleri

            Su sporlarının başlangıç noktaları olarak belirlenen bölgelerdeki bayraklar siyah beyaz ve damalı olmaktadır. Bir çeşit can kurtaran bayrağı olarak geçmektedir. Sahil kesimleri olmak üzere güvenilir, bilinen ve çeşitli bant, şamandıralar ile işaretlenen bölgelere kadar güvenli bölge olarak adlandırılan yerlerde sarı kırmızı şeritli bayraklar dikilmektedir. Bu bölgelerde cankurtaran bölgesi olduğu ve güvenilir alan olarak aktif cankurtaran gezdiği bilinmektedir.

            Cankurtaran bölgelerinde bulunan kulelerinde görev başında bulunan bir cankurtaran olmadığı durumlarda güvenli alanlardaki sarı kırmızı bayraklar indirilmektedir. Bunun yerine tehlike arz edilen ve dikkatli olunması gerektiği anlamını taşıyan kırmızı üçgen bayrak asılmaktadır. Sarı üçgen şeklinde olan can kurtaran bayrağı ise bölgede yüzülebileceğini fakat dikkatli olunması gerektiği bilgisini vermektedir.

            Diğer önem arz eden bayrak çeşitlerinden biri ise dalış bayrağı olmaktadır. Su yüzeyinde herhangi bir sal veya iskele tarzı taşıyıcı sandal ile açılıp dalış yapılmak istendiği takdirde can güvenliğini koruyup üst düzeye çıkarabilmek için dalış bayrağı ile dalış yapılan bölgeye yaklaşan kişilerin uyarılması gerekmektedir. Rengi kırmızı ve ortasından beyaz şerit geçen dalış bayrağı güvenlik açısından ciddi önem taşımaktadır.

-