Gönder Bayrağı

Gönder Bayrağı Hakkında Genel Bilgi

Gönder Bayrağı - Bayrak İmalatı

Referandum Bayrakları Daima Göklerde Dalgalansın

            Türkiye Cumhuriyeti'nin gidişatını önemli derecede etkileyecek bir dönemden geçiyoruz. Özellikle referandum süreci boyunca halkı kendi düşünce yönüne çekmek için siyasiler planlamış oldukları program dahilinde propagandalarını yapmaktadırlar. Özellikle iktidarda bulunan parti ve muhalefet partilerini göz önüne alırsak mitinglerde ve gösterilerde ana tema bu kez parti bayrakları değil referandumun gereği olarak görülen Türk bayrağıdır. Hem vatandaşa dağıtılarak hem de miting alanının süslenmesi maksadıyla her yer ay yıldızlı al bayrakla donatılır.

 Esnaf tarafından bakış:

            Bayrak imalatı yapan esnaf durumdan gayet memnun. Hem işlerin artması hem de tüm miting ve gösterilerde ana temanın Türk bayrağı olması ekonomik olarak rahatlamalarına sebep oldu. Ancak esnaf vatandaşların mitinglerde bulunan kişilere ufak bir duyurusu bulunuyor. Rengini şehitlerimizin kanıyla bulan Türk bayrağını asla yerde görmek istemiyorlar. Bayrağın kolay kazanılmadığı, bir ülkenin onuru ve şeref timsali olduğundan bu konuya hassasiyetle davranıyorlar. Bayrak imalatı onlar için sorun olmadığı gerçek, esnafımızın tek derdinin ay yıldızlı al bayrağın yerlerde olmamasıdır.

            Bayrakları sallayarak mitinge katılan vatandaşlar haricinde bir de miting alanını süslemek için gönder bayrağı vardır. Miting alanının en önemli süsü. Miting alanlarındaki gönder bayrakları mitinge ayrı bir hava katar.

 Vatandaş tarafından bakış:

            Referandum için kendi düşüncelerine yatkın olan mitinglere katılmak için giden vatandaşların ellerinde gurur duyacakları al bayraklar bulunuyor bu kez. Herhangi bir parti bayrağı bulunmuyor. Her yerde Türk bayrağı görüyoruz. Hani bayrak imalatı yapan esnafın bayrakları üretirken hassasiyet gösterdikleri konuda vatandaşlarda çok hassas. Bayrağın asıl yerinin en yüksek yerde olması gerektiğini söylüyorlar. İstiklal Marşı okunurken gönder bayrağı neredeyse o yöne dönerek okumaya devam ettiklerini ve çocukken böyle öğrendiklerini söylüyorlar.

            Bizler burada iki önemli hususu gözden kaçırmamalıyız. Bayrağımıza daima saygı ile bakarak onu her zaman göklerde tutmalıyız. Bir diğeri canını dişine katarak Türk bayrağı üreten firmalarının uyardığı konu, bayrakların yeri ayaklar altı ya da oturmak içim konulan bez parçası değildir. Bedeli ağır ödenmiş, al rengini şehit kanından almış Türk bayrağımız daima göklerde olmalı, en yükseğe kaldırmalıyız.

ÜRÜN ÖLÇÜLERİ

50X70 cm 70X105 cm 80X120 cm 100X150 cm 120X180 cm
150X225 cm 200X300 cm 300X450 cm 400X600 cm 500X750 cm
600X900 cm - - - -