Türk Bayrağı ölçüleri

Tarih: 02.06.2018 Görüntüleme: 441

Türk Bayrağı Ölçüleri

Türk bayrağı, Türkiye de ulusal ve resmi bayrağı olmaktadır. Türkiye’nin simgesi haline gelmiştir. Birçok nedenle Türk bayrağı kullanılmaktadır. Ulusal bayramlarda, törenlerde, okullarda, resmi kurumlarda ve daha sayamadığımız birçok yerde asılmaktadır. Ulusal bayramlarda oldukça fazla Türk bayrağı asılmaktadır. 23 Nisanda her yer Türk bayrağı ile dolmaktadır. Bütün çocukların elinde küçük Türk bayrakları olmaktadır.

Kırmızı olan zeminin üzerine beyaz hilal ve yıldız konularak oluşan bayrak, ilk defa Osmanlı Devleti tarafından 1844’te kabul edilip asılmıştır. Türk bayrağı 29 Mayıs 1936 yılında 2994 sayılı Türk bayrağı kanunu ile şekillenmekte ve Türkiye’nin ulusal bayrağı olarak ilan edilmiştir.

22 Eylül 1983 yılında ise 2893 sayılı Türk bayrağı kanunu ile de bayrağın ölçüleri belirlenmiş ve bayrak son halini almaktadır. Bayraktaki kırmızı renk kanın kırmızısı olmaktadır. Şehitlerden dökülen kanı temsil etmektedir.

Türk Bayrağı 

Türk bayrağının 36 adet ölçü çeşidi bulunmaktadır. En küçüğünden en büyüğüne kadar birçok farklı ölçüsü bulunmaktadır. Türk bayrağı, resmi dairelerde kullanılmaktadır. Önemli şahısların masalarında ve duvarlarında mutlaka olmaktadır. Bunun dışında milli bayramlarda sokaklara asılmakta, evlerin camlarına ya da balkonlarına asılmakta ve ya arabaların üstlerine asılmaktadır.

Kişilerin milli iradesini ve sevgisini gösteren bu davranışlar birçok yerde gösterilmektedir. Ulusal bayramlarda özellikle okullarda oldukça fazla Türk bayrağı ölçüsü görünmektedir. Her ölçüden Türk bayrağı kullanılmaktadır. Çocukların ellerinde küçük bayraklar olmakta. Okulların tepelerinde en büyük ölçüdeki bayraklar asılmaktadır.

Türk Bayrağı Kullanımları

Türk bayrağı her yerde kullanılmaktadır. Bütün okulların ve resmi kurumların bahçelerinde ve bütün odalarında asılı olmaktadır. Okullarda Türk bayrağı asıldıktan sonra İstiklal marşıokunmaktadır. Bu husus oldukça önemli olmaktadır. Teknelerin üzerinde kendi milletini belli etmek üzere bayrak asılmaktadır. Türk teknesi ise Türk bayrağı asılmaktadır. Bu kullanış ta oldukça önemli olmaktadır.

Bunların dışında otellerde, fuarlarda, açılışlarda, resmi toplantılar gibi birçok davetlerde de Türk bayrağı kullanılmaktadır. Milli bir çöküş yaşandığında ya da bir zafer kutlandığında mutlaka Türk bayrağı ortaya çıkmaktadır. Kişilerin milli iradesini ve millet aşkını belli etmektedir.


    Bu konuyu tek tıkla paylaşın