Okul Flaması İmalatı

Tarih: 02.06.2018 Görüntüleme: 384

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Flaması Talimatname

 Türkiye’de mevcut olan tüm devlet okulları ve de özel okullar MEB’e ( Milli Eğitim Bakanlığına) bağlıdır. Ve Milli Eğitim Bakanlığı tüm okullarda okul flaması hakkında standartlığı sağlamak için düzenlemiş olduğu bir talimatname vardır. Mevzuat gereği tüm okulların milli bayramlarda, törenlerde bir Türk Bayrağı ve bir de okulu temsil eden flamanın zorunluluğu vardır. Milli Bayrak (1,5 m. x 2,25 m.) ebatlarında olmalıdır. Okul flaması ebatlarının da 1,4 m. eninde 1 m. boyunda olması beklenir.  Ayrıca flamanın dış yüzü Türk Bayrağı renginde ve aynı kumaştan olmalıdır. Bu dış yüzün göndere temas ettiği üst köşede okulun adı ve okulun tesis edildiği tarihi yazılı olmalıdır.

İlkokulların flaması 3 köşelidir. Dış tarafı Türk Bayrağı kırmızsıdır. Flamalar püsküllüdür. İlkokul flamasının ebatları ise (0,75 m. x 1 m.) dir.

Okul flaması imalatında Milli Eğitim bakanlığının belirlemiş olduğu ve talimatnamede yer alan tüm detaylar dikkat edilerek hazırlanır.

 

Temiz Okul Bayrağı

 

Okullarda sıkça kullanılan diğer bir bayrak ise temiz okul bayrağıdır. 2006 yılı itibari ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının iş birliği ile düzenlenip yürütülen bir protokol vardır. 2006 yılından itibaren yürürlükte olan “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” eğitim kurumlarında temizlik ve hijyen konusunda bir rekabet yaratabilmek amacı taşımaktadır. Sonucunda ulaşılmak istenen hedef ise Türkiye’de ki okulların tamamının protokol kapsamında denetimden geçerek bu beyaz bayrağı alabilmeleridir. Böylelikle çocuklarımızın eğitim aldığı alanların temiz ve hijyeniz olması sağlanmış olacaktır. Okulların bu bayrağı taşıyabilmeleri, sahip olabilmeleri için denetimden geçerek hak kazanmaları gerekmektedir. Eğer temiz bayrak hakkına sahipseniz siz de okulunuz için temiz bayrak satın alabilirsiniz. Bu bayrak genelde iki ayrı ebatlarda üretilir. (70 cm x 105 cm) ya da ( 100 cm x 150 cm) ebatlarına sahiptir. Bu bayrağın imalatında kullanılan kumaş raşeldir. Kenarlarında kopçalar vardır ve bu kopçalar sayesinde asılarak kullanılabilmektedir.

Mesleki eğitim merkezleri de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olduğundan okul flaması taşıması gereken eğitim kurumlarındandır.    Bu konuyu tek tıkla paylaşın