Okul Flamaları

Tarih: 15.10.2020 Görüntüleme: 337

Okul Flaması

Okul flamaları ana okullarında, ilkokullarında, liselerde, tören ve resmi geçitler ile milli bayramlarda sık sık kullanılan bayrak çeşitleridir.  Okul flamaları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ölçülere uygun olması gerekmektedir.

Okul flaması ve bayraklarında kullanılan ahşap direği, Türk bayrağı ve okul flamaları özel müfredata uygun olarak üretilmektedir. Belli standartlar çerçevesinde üretilen okul flamaları üretimi günümüzde kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

İlkokul ve ortaokul flamaları hazırlanırken ön zemin kırmızı renk üzerine meb logosu, okulun tam adı ve kuruluş tarihi siyah harflerle yazılarak hazırlanır. Arka zeminde ise açık mavi veya koyu mavi renkleri kullanılmaktadır.

Lise flamalarında ise ön yüz kırmızı renk üzerine meb logosu, okul adı ve kuruluş tarihi yazılırken arka zeminde açık mavi ve sarı tonları kullanılmaktadır.

Okul Flamaları Hangi Malzeme Kullanılarak Üretilir?

İlkokul, lise ve ortaokul için resmi törenler ile okul ile ilgili törenlerde kullanılan okul flamasında kullanılan malzemenin kaliteli olması çok önemli bir yere sahiptir.

Flama ve bayrak alemi pirinç malzeme kullanılarak yapılmaktadır.  Okul flamasında topuz şeklindeyken okul flamasında ay yıldızlı bir şekilde üretilmektedir.  Her okulda farklı okul flaması kullanılmaktadır.

Okulun adına göre farklılıklar gösteren okul flaması Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni çıkarılan mevzuata uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çıkarılan yeni yönetmelik sonrasında artık okulların kendilerine göre okul flaması yaptırmasının önüne geçilmektedir.

Okul Flaması Milli Eğitim Mevzuatına Uygun Olacak

Yeni mevzuat sonrasında tüm okullar mevzuata uygun bir şekilde okul flaması yaptırabilecekleri belirtildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan mevzuata uygun flama yapılmaması halinde okullara cezai yaptırımlar getirildi.

Firmamız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlen mevzuata uygun okul flaması üretimi gerçekleştirmektedir. Kaliteli ve uzun süre kullanabileceğiniz dayanıklı okul flamalarımız sayesinde törenlerde herhangi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmazsınız.

Okul flamalarımız çift katlı parlak saten kumaş kullanılarak üretilmektedir.  Okullarda ve tüm birimlerde kullanılabilen okul flaması  standart tek bir ölçüye sahiptir. 100*150 cm standart ölçülerinde üretilen okul flamaları okulların özel gün törenlerinde kullanılan bayraklar olarak geçmektedir.


    Bu konuyu tek tıkla paylaşın