Makam Masasında Masa Bayrağı Bulunması

Tarih: 27.08.2020 Görüntüleme: 348

    
Makam odası denildiğinde temsil edilen makamın gücünü ve otoritesini ifade eden bir düzenleme biçimi akla gelmektedir. Özel görüşmelerin yapıldığı, resmi kuruluşlarda belirli bir erkin temsil edildiği, özel kuruluşlarda firmanın sahip olduğu güç ve imkanları muhataplarına kısa yoldan anlatan makam odasının dizayn edilme biçimi bu açıdan ayrı bir önem taşımaktadır. Özellikle resmi kurumlarda makam masası üzerinde yer verilen masa bayrağı kurumsallığı ve ciddiyetini göstermesi açısından önemli bir tanıtım unsurudur. Makam odasına girildiğinde makam masası üzerinde yer alan masa bayrağı, makamın temsil ettiği siyasal, ekonomik veya resmi gücü muhataba en etkili şekilde anlatmış olacaktır. Bu noktada masa bayrağı tercih edilirken yüksek baskı kalitesine ve kumaş kalitesine gösterilecek özen söz konusu etkiyi artırmakta etkili olacaktır.

Masa Bayrağı Nasıl Kullanılır?

Masa bayrakları metal yükseltiler üzerinde küçük boyutlu ve yüksek kalite ile üretilen bayraklardır.  Masa bayrağı kullanımında genellikle kurum ve kuruluş bayrakları tek başına yer almaz. Kurum ve kuruluş bayraklarının yanında Türk Bayrağı da bulunmaktadır. Masa bayrağı olarak üretilen Türk Bayrağının ilgili kanun maddelerinde yer alan ölçülere uygun olarak üretilmesi gerekmektedir. Tekli olarak yan yana dizilebileceği gibi ikili, üçlü ve dörtlü masa bayrağı formları da bulunmaktadır. Özellikle iş birliği içeren organizasyonlarda çoklu metal yükselti platformlarının kullanılması iş birliğini temsil etmesi açısından etkili bir materyal olmaktadır. Masa bayrağının klasik bayrak görünümünün yanı sıra T şeklinde metal yükselti üzerinden aşağıya doğru uzanan modelleri de bulunmaktadır.

                       

Masa Bayrağı Hangi Alanlarda Kullanılmalıdır?

Özellikle resmi kurumların makam odalarında ve diğer idare merkezlerinde kullanılan masa bayrağı kurumun resmiyetini göstermesi açısından büyük önem taşıdığından mutlaka kullanılmalıdır. Kullanılış biçiminde kuruma ait masa bayrağı var ise Türk Bayrağının yer alması resmi kurumlar için zorunluluk derecesinde bulunurken özel kuruluşlarda kuruluş bayrağı ile beraber Türk Bayrağının da bulunması tavsiye edilmektedir. Masa bayraklarının saten kumaş üzerinde ve özellikle Türk Bayrağı için gerekli ölçü kurallarına riayet edilerek basılmış olması gerekmektedir.  Masa bayrağı üretiminde dijital baskı yöntemlerinin uygulanması kaliteyi ve kusursuz bir şekilde unsurların bayrak üzerine aktarımını sağlayacağından daha ideal bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Dijital baskı yöntemlerinin yanı sıra serigraf baskı, empirme baskı da tercih edilen baskı yöntemleri arasında yer almaktadır.


    Bu konuyu tek tıkla paylaşın