Makam Bayrakları Ne İçin Kullanılır?

Tarih: 02.06.2018 Görüntüleme: 291

    
Genellikle makam bayrakları resmi kurumlarda kullanılmaktadır. Resmi kurumlarda makam odalarında makam bayrağı kullanma mecburiyeti bulunmaktadır. Resmi olmayan kurumlarda da makam bayrakları tanıtım amaçlı, ofis yönetim odalarına resmi bir görüntü kazandırmak amaçlı kullanılabilir.

Makam bayraklarının kendi içeriğinde de farklılıklar oluşturduğu bilinmelidir. Makam bayrakları 100 x 150 cm ebatlarında olup makam odasının sol köşesine yerleştirilmelidir. Makam bayrakları 240 cm bayrak direkleri üzerinde bulunur.

Makam bayraklarının kenarlarına sim görüntüsü olan kenarlıklar isteğe göre eklenebilir. Resmi kurumların ve özel kurumların bir kısmında makam bayrağı bulunduğu makamın amblemini taşısa da bazı kurum ve kuruluşlar Türk bayrağını makam bayrağı şeklinde yaptırabilir.

Ülkemizde Üretilen Bayrak Çeşitleri

Türk bayrağı, Osmanlı bayrakları, firma bayrakları, şirket bayrakları, gönder bayrakları, dernek bayrakları, kırlangıç bayrak, üçgen bayrak, ülke bayrakları, özel bayraklar, telalı makam bayrağı kutulu bayrak, masa bayrağı, sopalı bayrak, belediye bayrakları, makam bayrakları, benzinlik bayrakları, yatay çekilen bayraklar, TSE Bayrakları, ISO bayrakları, kamu kurum bayrakları, plaj bayrağı, olta bayrağı, damla bayrak, takım bayrakları, sıra bayrakları, parti bayrakları üretmektedirler.

Bez afiş, pankart, dijital masa bayrağı, dijital baskı ihtiyaçları, otel bayrakları, siyasi liderlere ait posterler, flamalar, dijital afiş, ipe dizili flama, okul flaması, meydan flaması,  gibi farklı konumdaki bayrakları da üretmektedirler.

Türk Bayrağı

Ülkemizi temsil eden Türk bayrağı, rengini şehitlerin al kanlarından almıştır. Her ülkenin bayrağı kendi ülkesi için bir kutsallık taşımaktadır. Bir ülkenin dinini, namusunu temsil eder. Türk bayrağı, yere düşürülmez, üzerine basılamaz şeklinde bir kutsallık taşımaktadır.

Türk bayrağı her ölçüde bayrakçılar tarafından üretilmektedir. Aynı makam bayrağı gibi saten kumaşlardan da üretilmektedir. Türk bayrağı her ebatta üretilebilir. Direklere asılan Türk bayrakları farklı ebatlarda üretilirken, elde taşınan sopalı Türk bayrakları farklı ebatlarda üretilmektedir.

Türk bayrağı model açısından kırlangıç, üçgen, kare olarak da üretilmektedir. İsteğe göre çok büyük bir şekilde bina üstlerine asılmak üzere üretilebilen Türk bayrakları, istenildiğinde resmi bayramlarda, resmigeçitlerde, okul törenlerinde elde taşımak için küçük ebatlarda da üretilebilir.


    Bu konuyu tek tıkla paylaşın