Makam Bayrağı Ve Özellikleri

Tarih: 02.06.2018 Görüntüleme: 555

Makam Bayrağı saten kumaştan imal edilen, çift katlı, kenarları püsküllü, makam odalarına masanın arka tarafına konulan bayraktır, bulunduğu makamı temsil eder. 100*150 santimetre ebatında üretilmesi zorunlu standart ölçüdür, makam bayrağı, Türk bayrağı ve özel kurumların bayrağı olarak üretilir. En fazla kullanıldığı yerlerin başında resmi daireler gelir, Cumhurbaşkanlığı forsu, Alay Komutanı forsu, Belediye Forsu olarak Kullanılır, makam bayrağı yanında pirinç ve krom olmak üzere 2 Çeşit bayrak direği vardır.


Yasa yazılırken Türk bayrağının saygınlığı özel olarak belirtilmiştir. Bu kanuna göre Türk bayrağı sökük, yırtık, pis ve lekeli bir şekilde kullanılmaz. Resmi törenler dışında herhangi bir yere, masa veya kürsüye örtü olarak örtülmesi kesinlikle yasaktır. Ayakların bastığı yerlere konulmaz. Oturulan alanlara kesinlikle serilemez. Türk bayrağının giysi olarak kullanılması yasaktır. Türk bayrağını yırtmak, yakmak kati şekilde yasaktır ve cezası büyüktür. Gerekli özen ve itina ile saklanmalıdır. 

Bayrak direklerinde makam bayrağı ile birlikte satılır, bayrak satışı, okullar, üniversiteler, silahlı kuvvetlerin makam odaları, genellikle resmi dairelerde olması gereken ve kullanılan makam bayrağı isminden de anlaşıldığı gibi makam odasında kullanılır. Ancak günümüzde makam bayrağı özel sektörde de kullanılmaktadır. Ofislerin vazgeçilmez aksesuarı haline gelen makam bayrakları diğer adı ile makam sancağı da denilir. Makam bayrağı farklı ve gösterişli duruşu ile hem ülkeleri hem de firmaların sembollerini oldukça şık bir şekilde sergiler.

Bayrak Çeşitleri Nelerdir? Sorusuna verilecek cevap, masa bayrakları, makam bayrakları, gönder bayrakları, plaj bayrakları, kırlangıç flama, Türk Bayrağı’dır, bayrak satışı yapan firmalar iç Mekanlarını ifade edecek özel ebatlarda flama bayrak kullanırlar. Milliyetçiliğimizi yükselten Türk bayrağı ise dış mekanları gökyüzüyle buluşturan flamalar ve Türk bayrakları tüm resmi kurumlarda dalgalanır. Bayrak üretiminde çok hassas ve özen gerekir, bayrakçıfirmalar bu konuda oldukça prensip sahibidirler. Ülkemizin en hakikatli gururu ve Milli iradenin Tek sembolü olan Türk bayrağımızın birçok çeşidini bayrakçı firmalarda bulabilirsiniz.

 Ülke Bayrağında En Önemli Nokta

Üzerinde titizlikle durulması gereken konu tüm ülke bayraklarının ve ölçülerinin istenilen standartta olmasıdır.

 Türk Bayrağı Hakkında


    Bu konuyu tek tıkla paylaşın