İlköğretim ve Lise Okul Flamaları

Tarih: 02.06.2018 Görüntüleme: 339

İlköğretim ve Lise Okul Flamaları

Mezuniyet, resmi kutlamaların yapıldığı törenlerde ve bayrakların kullanıldığı diğer alanlarda okul isimlerinin olduğu okul flaması her eğitim kurumunun ihtiyacıdır. Flamaların nasıl olması gerektiği ile ilgili konu MEB tarafından belirlenmiştir. Örneğin direk tutma yeri özellikleri bu mevzuat kapsamında değerlendirilir ve buna göre üretim yapılır. Okul flaması kurumsal imalat ve satış şirketi müşteri memnuiyeti kapsamında size hizmet vermektedir. Üretim kadrosu ile tecrübeli firma, mevzuat kapsamında beklentilerinizi en iyi şekilde karşılar.

Okullardaki Flamalar

Tek bir devlet kurumu çatısı altında toplanan okulların her birinin ismi farklıdır. Renk kullanımı, isim gibi detaylarda ilköğretim ve lise flamaları şeklinde sınıflandırma yapılabilir. İlköğretim okullarında okul flaması ön zemini kırmızı renk, MEB logosu ile birlikte okul ismi olacak biçimde üretilir. Okul ismi siyah yapılır. Okul kuruluş tarihinin de olduğu flamada kuruluş tarihi ve diğer tüm detaylar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara göre belirlenmektedir. İlköğretimlerdeki flamanın arka kısmı ise açık ya da koyu mavi renklerden yapılır. Liselerdeki okul flamalarına bakılırsa, sadece arka kısmın açık mavi ve sarı olduğu görülür. Ön kısım ilköğretimle aynıdır. Her ikisinde de ortak olan özellik kenar kısımlarındaki 3cm hasır ile 8 santimetrelik sarı simli saçak kısımdır. İlgili yönetmeliğe göre her okul flaması saten kumaştan üretilmektedir.

Flamada Yer Alan Diğer Bölümler

Flama dışında farklı bölümlere göz atılırsa, taşıma direği bölümü gürgen ağacı üretimidir. Renk olarak maun ve MEB kurum tanıtım yönetmeliğine göre 13 cm çapında olmalıdır. Flamadaki bayrak alemi üretim malzemesi pirinçtir.  En üstünde yer alan kısım topuz veya ay yıldız olabilir. Taşıma kayışı bölümü pirinçten üretilmektedir.

Okul Flama Ölçü ve Standartlar

Her eğitim kurumunda var olan okul flaması ölçü açısından yaygın şekilde 100×150 veya 150×225 ölçülerinde imal edilmektedir. Bazı istisnalar olmakla beraber flama imalat ve satış firmasından, kaliteli malzeme, üretim ve hizmet garantisiyle hizmet alabilirsiniz. Okul bilgilerinizi vermeniz ve ölçü talebini iletmeniz akabinde firma size teklif sunacaktır ve daha sonra kısa sürede de flama elinizde olur.


    Bu konuyu tek tıkla paylaşın