Flama Bayrak Ve Sancakların Önemi

Tarih: 30.05.2018 Görüntüleme: 551

Flama Ve Sancakların Önemi

Günümüzde deniz işaret kod flaması ve bayraklar, gemiler arası veya gemi içerisinde sahil birimleri arasında haberleşmeyi sağlayabilen iletişim kodlarıdır. Bu flamalar her biri değişik renklerde ve şekillerde olan uluslararası iletişim temel etkenleri içerisindedir. Denizcilere bu konuda özel bu haberleşme yönteminde farklı anlamlara sahip olan 40 adet sembol yer almaktadır. Bu sembollerden 26 tanesi harfleri temsil eden sancak isimlerini, 10 tanesi rakamları temsil eden flamalar yer alır.  Bunun yanında 3 adet tekrar ve 1 cevap flaması da bulunmaktadır. İşaret sancakları ve deniz flamaları açık deniz içerisinde net bir şekilde görülebilecek şekiller ve renklerle tasarlanmıştır. Bu yüzden flamalar kırmızı, sarı, beyaz, siyah ve mavi renklerin kombinasyonları kullanılmaktadır. Gönder kısmına çekilen işaret flamaları ve sancakların sayı çeşitleri ve sırasına göre değişik anlamları bulunmaktadır.

Flamaların Haberleşmede Kullanılması

Bayrakların ve deniz işaret kod flamasının haberleşmede kullanılması binlerce yıl önce başlamıştır. Antik Çin’de ve Roma’da orduların farklı bölümlerini birbirinden tamamen ayırabilmek ve uzak mesafeden emirleri kısa sürede iletmek için farklı renklerde ve farklı sembollerde işaret sancakları kullanılıyordu. Antik yunan döneminde de gemi kaptanları sahip oldukları filonun diğer gemileriyle haberleşmesi için geminin direğine değişik bayraklar çekiyordu. Yapılan işlemin denizcilikte sistematik hale gelmesi ise ortaçağ döneminden itibaren yavaş yavaş gerçekleşmiştir. daha sonraki yüzyıllar içerisinde kullanımı son derece yaygınlaşmıştır.

Deniz İşaret Kod Flaması

Günümüzde deniz işaret kod flaması kumaş üzerine yapılan baskı işleminin yazı ve rakamlardan oluşmasından meydana gelmektedir. Kullanılan deniz işaret kod flamaları, denizcilik de kolayca haberleşmek için kuru yük ve yolcu gemilerinde bulundurulması gerekmektedir. Ülkemizde ise deniz işaret kod flamaları genel olarak şehir içi vapur hatlarında ve kabotaj bayramında takılmaktadır. Kurulduğumuzdan beri Türkiye’nin Bayrak imalat firması olmanın sevinci ve gururu içerisinde olmaya devam ediyoruz. Bayraklarda ve flamalarda yer verilen tüm malzemeler kendi imalatımız olup dışarıdan temin etmiyoruz. Sizlere sunduğumuz ürünlerimiz birinci kalite malzeme kullanılmaktadır. Ürünlerimiz tamamen  %100 yerli üretim olup sağlığa zararlı hiç bir madde bulundurmamaktadır.


    Bu konuyu tek tıkla paylaşın