Denizde Haberleşmenin Önemi

Tarih: 30.05.2018 Görüntüleme: 376

Denizde Haberleşmenin Önemi

Denizde etkili haberleşmenin önemi, kısıtlı imkânlarından ve yaşanabilecek tehlikelerin hayati olmasından üstesinden gelmektir. Bu yüzden denizde haberleşmede ilk düşünülen şey can ve mal güvenliğini tehdit eden acil durumlardaki haberleşmenin kısa sürede sağlanmasıdır. Elektronik haberleşme makinelerinin ve yöntemlerinin gemilerde yer almasından önce oluşturulan görsel ve işitsel yapılan haberleşme yöntemleri, uzun yıllardır denizcilerin hayatlarının kurtarılmasında önemli rol oynamıştır. Yıllar geçtikçe bu yöntemlerde kullanılması gereken kodlara yer verilmiş, uluslararası standartlara etkin olarak kavuşturulmuştur. Uluslararası kodlu haberleşme esnasında kullanılan deniz işaret kod flaması sancak kilitleri (ile birbirine veya bir salvoya bağlanmaktadır. Sancak kilitlerinin gemi içerisinde farklı tiplerini görebiliriz. Kodları bir araya getiren sancaklar birbirlerine doğrudan bağlanırken gruplar birbirlerine 2 m. uzunluğunda bulunmaktadır.

Flama İşaretleme Tarihi

Modern çağda bayrakla işaretleşme faaliyetleri XVII. yüzyılın ortalarında ortaya çıkmıştır. Genel olarak deniz işaret kod flaması ilk başlarda, çoğunlukla güverte kısmında görüşme talebi gibi basit gündelik mesajları iletmek için yapılmıştır. Daha sonra amiraller bu sistemi manevra taktiklerini bildirmek için kullanmaya başlamıştır. 1653 tarihinde Britanya Kraliyet Donanması, İngiliz asıllı amirallerin çeşitli komutları gemilerinin değişik bölgelerine çekilen bayraklarla bildirebilmeleri adına kılavuzlar yayınlamış ve sonraki dönemlerde işaret sistemleri gelişerek yaygınlaşmıştır. Yaygın şekilde kullanılan ilk standart bayrak işaret sistemi ise 1790 tarihinde amiral Lord Richard Howe tarafından uygulanmıştır. Howe’un sistemi nümerik sayı flama çeşitlerinin yanı sıra 6 adet de kontrol flamasından oluşuyordu.

Flama Satışı

Şirketimiz kurulduğu günden bu yana deniz işaret kod flaması sektörünün öncü şirketleri arasında yer almayı başarmıştır. Sıradan satış vizyonunun aksine flama dünyasında çok daha farklı mantalite ile yaklaşan şirketimiz yıllardan beri varlığını bu faaliyetlerine borçludur. Kaliteli hizmeti beraber flama satışı konusunda kendine ilke edinen ve hizmet ulaştırdığı müşterileri için sonuna kadar kolaylıklar sağlamaya devam ediyoruz. Firmamız sahip olduğu çalışanlarıyla ve üst düzey yetkilileriyle tam bir ekip konseptini oluşturmayı başarabilmiştir. Dünya genelinde ve özellikle ülkemizde üst düzey flama hakkında teknolojik hizmetlerini kullanan şirketimiz bu anlamda sizlere en iyi hizmetleri en kısa zamanlarda vermektedir.


    Bu konuyu tek tıkla paylaşın