Bayrakların Önemi

Tarih: 17.09.2020 Görüntüleme: 612

    
Dünya genelindedevletlerinya da bir milletlerin kurumunu temsilini gösteren simgelere bayrak adı verilmektedir. Ayrıca bayraklar bağımsızlık sembolü olarak da bulunmaktadır. Bayrak çeşitleri ilk dönemlerde sinyalleşmek adına kullanılıyordu. Uluslarınkendilerine bayrak tasarlaması ise savaş zamanında ortaya çıkmıştır. Orta Çağ zamanındayer alan bayrak belirli bir zamandan sonra taşıması zorunlu hale gelmiştir. Bayraklarda bulunan renk ve şekiller ülkeleri tam anlamı ile ayırt etmek için kullanılmaktadır. Türk milleti için bayrak son derece önemlidir. Bayraklar son dönemlerde farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bayrakların en önemli aksesuarımakam direğidir. Makam direkleri iç ve dış mekanlarda kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Makam Direkleri Nasıl Olur?

Ülkemizde yer alan bayrak tüzüğünde makam bayrağı ve makam direğinin boyutları yer almaktadır. Tüzüğe göre makam bayrakları makam odalarının tarafında yer alması gerekir. Makam bayrağının bağlı bulunduğu direğinin üst bölümünde ay yıldız direğe takılı olması gerekir. Makam odasının sol geri tarafında ise kurum ya da kuruluşun logokısmının yer aldığı flama konulmaktadır. Flamadireklerininüst kısmında ay yıldız yer almaz. Makam odası bayraklarında yerden 25 cm yukarıda bulunmasına özen gösterilmesi gerekir. Bu ayırt edici özellikler göz önünde yer aldığındamakam direkleri ölçülere göre üretilmektedir.

Makam Direkleri

Bayraklar kalın saten kumaş üzerine basımı yapılmaktadır. Günümüzde makam bayrakları telalı veya telasız olarak 2 farklı çeşitte bulunmaktadır. Makam bayraklarınınçevresinde 8cm genişliğinde altın renginde saçak yer alır.Kenar taraflarında çift sağlam dikiş ile dikim yapılır. Kalın kumaş kullanıldığı zamanbayraklar daha iri ve canlı gözükür.Şirketimiz, kurum ve kuruluşların makam ofislerinde bulunan makam bayrağı ile birlikte krom ya da pirinç makam direği üretimi yapmaktadır.Makam odalarındabulunanbayrak direği standart boyutları ise yaklaşık 2,30 metre olarak belirlenmiştir.Ofis içerisindeyer alan makam bayrağı çift katlı saten ya da telalı şekilde üretilir. Makam bayraklarının telalı kısmında yer alan çeşitlerinde bayrak kumaşı çok daha sert bir görünümde bulunur.Bununla beraber makam direği püsküllü veya püskülsüz şekilde üretimi yapılmaktadır.


    Bu konuyu tek tıkla paylaşın