Bayrakların Önemi

Tarih: 02.06.2018 Görüntüleme: 1

    
Dünya genelinde devletlerin ya da bir milletlerin kurumunu temsilini gösteren simgelere bayrak adı verilmektedir. Ayrıca bayraklar bağımsızlık sembolü olarak da bulunmaktadır. Bayrak çeşitleri ilk dönemlerde sinyalleşmek adına kullanılıyordu. Ulusların kendilerine bayrak tasarlaması ise savaş zamanında ortaya çıkmıştır. Orta Çağ zamanında yer alan bayrak belirli bir zamandan sonra taşıması zorunlu hale gelmiştir. Bayraklarda bulunan renk ve şekiller ülkeleri tam anlamı ile ayırt etmek için kullanılmaktadır. Türk milleti için bayrak son derece önemlidir. Bayraklar son dönemlerde farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bayrakların en önemli aksesuarı makam direğidir. Makam direkleri iç ve dış mekanlarda kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Makam Direkleri Nasıl Olur?

Ülkemizde yer alan bayrak tüzüğünde makam bayrağı ve makam direğinin boyutları yer almaktadır. Tüzüğe göre makam bayrakları makam odalarının tarafında yer alması gerekir. Makam bayrağının bağlı bulunduğu direğinin üst bölümünde ay yıldız direğe takılı olması gerekir. Makam odasının sol geri tarafında ise kurum ya da kuruluşun logo kısmının yer aldığı flama konulmaktadır. Flama direklerinin üst kısmında ay yıldız yer almaz. Makam odası bayraklarında yerden 25 cm yukarıda bulunmasına özen gösterilmesi gerekir. Bu ayırt edici özellikler göz önünde yer aldığında makam direkleri ölçülere göre üretilmektedir.

Makam Direkleri

Bayraklar kalın saten kumaş üzerine basımı yapılmaktadır. Günümüzde makam bayrakları telalı veya telasız olarak 2 farklı çeşitte bulunmaktadır. Makam bayraklarının çevresinde 8cm genişliğinde altın renginde saçak yer alır. Kenar taraflarında çift sağlam dikiş ile dikim yapılır. Kalın kumaş kullanıldığı zaman bayraklar daha iri ve canlı gözükür. Şirketimiz, kurum ve kuruluşların makam ofislerinde bulunan makam bayrağı ile birlikte krom ya da pirinç makam direği üretimi yapmaktadır. Makam odalarında bulunan bayrak direği standart boyutları ise yaklaşık 2,30 metre olarak belirlenmiştir. Ofis içerisinde yer alan makam bayrağı çift katlı saten ya da telalı şekilde üretilir. Makam bayraklarının telalı kısmında yer alan çeşitlerinde bayrak kumaşı çok daha sert bir görünümde bulunur. Bununla beraber makam direği püsküllü veya püskülsüz şekilde üretimi yapılmaktadır.


    Bu konuyu tek tıkla paylaşın