Bayrakların Kullanım Alanları Ve Geçirdiği Süreçler Nedir?

Tarih: 02.06.2018 Görüntüleme: 299

Bayraklar ülkelerin, önemli kurum ve kuruluşların simgelerini ifade eden önemli birer semboldür. Bu nedenle bayrak imalatı sırasında, bayrağın nasıl tasarlanacağı konusunun üzerinde çok fazla durulur. Teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak artık, bayrak tasarlayan şirketler dijital baskı yönetimini kullanmaya başlamıştır. Yine de bütün teknolojik olanaklara rağmen bir bayrağı meydana getirmek çok kolay bir iş değil. Bu yazıda ise, bir bayrak imalatıve plaj bayrağı, Türk bayrağı satışı ile ilgili bilgiler verilecektir.

En çok talep edilen bayraklardan biri olduğu için Türk bayrağı satışı çok fazla yapılır. Fiyatları ise, kumaşın kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Dikkat edilirse, iç mekânlarda kullanılan ve Atatürk büstünün yanında konumlanan Türk bayrakları satenden yapılmadır. Arzu edilirse de bayrağın çevresine püsküller konulur. Göndere çekilen bayrakların kumaşı daha sert olur. Okullarda kullanılanlar daha farklı özelliklere sahiptir. Bütün bunlar da elbette bayrağın fiyatını belirlemede etkili bir rol oynar. 

Özellikle kâr amacı güden kurumların plaj bayrağına olan talepleri yoğunluk göstermektedir. Çoğunlukla reklam amacı taşıyan plaj bayrakları, önemli iş yerleri ve plazalarda kullanıldığı gibi okullarda ve kafelerde de sıklıkla karşılaştığımız bir bayrak çeşididir. Bizim plaj bayrağıolarak bildiğimiz bayrağın aslında daha farklı söyleyiş varyasyonları da varmış. Bunlar; damla, dubalı, yelken ve olta bayrak… Olur, da bu sözcükleri bir yerlerde duyarsanız kastedilen şeyin bir plaj bayrağı olduğunu anlarsınız.

 

Plaj bayraklarına birçok yerde rastlanılabilir. Örneğin, gösterişli toplantı salonlarına dikkat ederseniz bu tür bayrakların kullanıldığını fark edebilirsiniz. Ya da alışveriş merkezlerinin önünde, ismiyle müsemma plajlarda, ürün satışı yapılan stantlarda ve sinema salonlarında bu bayrakları kolaylıkla seçebilirsiniz. Bazı ofislerde de rastlama olasılığınız bulunabilir. Yani, spesifik bir kullanım yeri yoktur.

 

Türkiye’nin tarihini simgeleyen ve cumhuriyet yolunda verdiği mücadeleyi yansıtan bir bayrak olan Türk bayrağı ise yapımı hiç de kolay olmayan bir süreci içerir. Göklerde dalgalandırıldığı için özellikle bu bayrağın kaliteli ve kalın bir kumaştan yapılmış olması gerekir. En başta, kırmızı kumaş makineye yerleştirilir ve ardından meşakkatli bir yapım aşamasına geçilir. Boyutu ise, nerede kullanılacağına bakılarak karar verilir.

 


    Bu konuyu tek tıkla paylaşın