Bayrak İmalatı

Bayrak İmalatı Hakkında Genel Bilgi

Dünya üstündeki tüm devletlerin, tarihin derinliklerinden beridir sembolleri olarak kullandıkları simge, bayraktır. Bayrak hem derin hem de önemli anlamlar yüklü bir değerdir. Bundan ötürüdür ki, dünyanın neresinde olursa olsun bayrağın üretimi, büyük bir öneme haizdir. Özellikle Türkün bayrağı, taşıdığı değerler bağlamında, tüm dünya üstünde, en anlamlı bayrak olmasından mütevellit, büyük bir önem taşımaktadır. Bundan ötürü de ülkemiz bayrak sektöründe bayrağın üretimi, daha da önemli bir konudur.

Bayrakçı, bayrak üretiminde dikkat etmesi konulara ve noktalar önem vermek zorundadır. Bayrakçı firması, bayrak üretiminde, tecrübe sahibi olmak zorundadır. Geçmişinden aldığı tecrübe ve deneyimi, geleceğe ve ürünlerine yansıtması, ancak böyle mümkündür. Bayrak imalatı konusunda kullanılması gereken malzemelerin kaliteli olması, bayrağın kaliteli olması için yeterli olmamaktadır. Bayrağa şekil ve ruh veren, attığı dikişler ve kullandığı baskılarla emekçinin kalitesidir. Bayrağın kalitesini, malzemenin kaliteli yapısıyla birleştiren, tecrübe ve uzman yapısı ile emekçidir. Usta, bayrağın tüm unsurlarının kaliteli olarak bir bütünlük arz etmesini sağlayan tecrübe sahibi imalatçıdır.

Ustalık ve deneyim ile kaliteyi bütünleştiren ve kaliteli bir ürüne dönüşmesini sağlayan nokta, üretimin hem dikkat hem de titizlik isteyen bir çalışma prensibiyle gerçekleştirilmesidir. Hem işini sevgi temelli yapan hem de mesleğinin içerdiği önemi bilen bir bayrak imalatçısı, imalatını yaptığı her bir ürününde, aynı özen ve itinayı göstermesi gerekmektedir. Bayrak imalatının kaliteli olmasını sağlayan şeyler, hem kullanılan kumaş ve diğer malzemelerin kaliteli dokusu hem usta ve çalışanların uzmanlık ve tecrübe dolu yapısı hem de emekçilerin işlerini yaparken gösterdikleri itina ve özen olarak gösterilmektedir.

Bayrak İmalatının Geçirdiği Aşamalar Nelerdir?

Bayrak imalatının ilk aşamasını oluşturan işlem, grafik tasarım çalışmalarıdır. Grafik tasarım konusu, bayrak imalatının nerede ise bel kemiği olarak görülür ve gösterilir. Grafik tasarım çalışmaları esnasında elemanlar, hem imalatının yapılacağı bayraklara dair amblemlerin hem ayırmaçların hem de kullanılacak sembollerin üstünde, titiz ve özen içeren bir çalışma gerçekleştirirler. Grafik tasarım çalışması esnasında atılacak en minik yanlış bir adım ya da yapılan küçük boyutta bir hata, bayrak imalatının hatalı çıkmasına neden olacaktır. Aynı zamanda da bu durum, maddi anlamda ciddi maliyet yükü manası anlamına gelmektedir.

Bayrağın grafik tasarım işleminde yapılan tüm tetkikler, bu ilk aşamanın bittiğini gösterirse, ikinci aşamaya daha sağlıklı geçilecek demektir. Grafik tasarımın bitmesiyle bir film çıkışı alınıp, münasip bir şekilde baskı kalıbın oluşturulması işlemine başlanır. Baskı kalıbında dikkat edilmesi gereken en temel şey, ölçülerin uygunluğudur. Ölçüleri uygun olan baskı makinesi ile basılması tasarlanan bayrağın, gerekli renk tonlarına sahip olması ve gerekli ayarlamaların yapılması gerekmektedir. Tüm baskı işlem hazırlıkların yapıldığı, gerekli kontrollerle sağlandığında, bir diğer adıma geçilir.

Bayrağı kaliteli yapan, tüm işlemlerin kaliteli bir bütünlük oluşturmasıdır. Bayrakçı firması, bayrağın grafik tasarım çalışmasını, hem de kaliteli noktada yaparsa, imalatın da kaliteli olmasının önünü açar. Ama kalite için tek başına bu yeterli değildir. Zira imalatın ve ürünün kalitesini ortaya çıkaran bir diğer etken eleman da, kumaşın kalitesidir. Bayrak kumaşının kalitesi, baskının ve grafik tasarımının kalitesini de ortaya çıkaracak en temel unsurdur.

Bundan ötürü de bayrak kumaşının kaliteli olması, oldukça öneme haizdir. Kumaşın yanında kullanılan diğer malzemeler ve iplikler ile dikiş te, kaliteli olmaz zorundadır. Kaliteli grafik tasarımının, kalite içerikli kumaş ve diğer malzemelerle buluşmasını temin edecek ve işin imalatının kaliteli olarak çıkmasını sağlayacak ruh ta, emekçidir. Ustadır.

Bayrakçı Firmasının Bayrak İmalat Haznesi

Bayrakçı firmasının bayrak üretim haznesinde, yalnızca ülke bayrakları yer almamaktadır. Kurum ve kuruluşlar da, kendi sembollerini bayraklaştırmaktadırlar.  Bu tür bayrak imalatı, üretici firmaların, firmaların sembollerini gösteren bayraklarını, sıradan bir ürün olarak imal etmemeleri gerekmektedir. Bu tür bayraklar da, en az ülke bayrakları kadar değerlidir. Zira bunlar, bir firmanın en temel göstergesi ve sembolüdür.

Firma bayrakları da, ülke bayrakları kadar olmasa da belli bir değere sahiptirler. Bundan ötürü, üretici firma, basit ve sıradan ürünle ile malzemelerin kullanımıyla imal edilmemelidir. En az ülke bayrağı kalitesinde olması gereken firma bayrağının imalatı, üretici bayrakçı firmasına artı katkı sağlamaktadır. Firmalar, kaliteden ödün vermeyen imalatçıları daha fazla tercih edeceklerdir.

Bayrakçı firması, müşteri potansiyelinin, çalışmayı düşündüğü firmaların daha evvel yaptığı üretimleri değerlendirdiğini de unutmamaktadır. Geçmiş, geleceğin şekillendiricisidir anlayışı ile imalat alanındaki işlemlerini sürdürmektedir. Yaptıkları ve ürettikleri, yapacağının ve üreteceklerinin birer garantisi manasını teşkil edecektir. Bundan ötürü bayrakçı firması, öncelikle ürettikleri ve müşteri deneyimini yaşadıklarından hareket edilmesini beklemektedir.

Bayrak imalatı, baskı öncesi aşamanın, işinin ehli olan grafik bölümü tarafından halledilir. Montaj ve kurulum bölümleri de mümkün olan en kısa teslimat sürelerini sağlamakla mükelleftir. Birlikte ele alındığında tüm bu konula, bu müşteriler için çok cazip bir hizmet sunar. Herhangi bir ürün için mümkün olan en iyi fiyat performans oranını sunabilme kabiliyeti, bayrakçı firmasının bir hizmetidir.

Pazar Payının İmalat Üstündeki Tavrı

Polyester ürünler, hem Türk hem de Avrupa bayrak pazarında tek değerli baskı kumaşı olduğunu kanıtladı. Hem ekran hem de dijital baskı da firma üretim havuzunda bulunmaktadır. Tamamıyla solvent içermeyen su temel tabanlı renk sistemleri kullanan bir sisteme sahiptir. Tüm bu işlemler, sentetik fiberi yazdırmak için kullanılır. Bayrakçı ürünlerinin çevrebilimle ilgili açıdan tamamen tehlikeli olmadığı manasına gelmektedir. Firma, gerekli sertifika ve standartlara da sahiptir.

Ayrıca, firmanın sahip olduğu tüm üretim izleklerinde, hem çevresel etkileri hem de özellikle sürdürülebilirlik ve çalışma koşulları ile ilgili olarak, sürekli şekilde değerlendirilmekte ve iyileştirilmektedir. Sürdürülebilir Tekstil Üretimi gibi sertifikaları ile de kanıtlanmıştır. Bayrakçı firması, üretim için hangi baskı tekniği kullanılacaksa, üretim süreci, grafik bölümünden başlar.

İster ipek baskı ister dijital baskı olsun, üretimin devam edebilmesi adına, müşterin verileri özel olarak işlenmektedir. Dijital baskı, çoğunlukla dikiş bilgilerinin ya da renk düzeltmesinin eklenmesi ile gerçekleştirilir. Burada müşteri tarafından sağlanan bilgilerin de ipek baskı şablonunun üretimi için ayrı bir renk kanallarına ayrılması da gerekir.

Bayrakçı firması, bayrak üretiminde, her aşamasında kendi emeği olan ürünlerle müşterilerine hizmet sunmaktadır. Kendi imalatı bayraklar ve flamalar, tasarım ve baskıları ile üretimleri yapılıyor. Bayrakçı firmasının bu tarzda çalışması ile rakip firmalardan daha esnek yapıya sahip olması, farkını gösteren en temel etkendir. Müşteri hizmetlerinin sunacağı detay bilgiler, imalattan halka, toptan yahut ta perakende satışlar, firmanın farkını ortaya koyan temel niteliklerdir.

Bayrak üretici firması olarak, hemen her tür boyut ya da şekil ile hem de tanıtım bayrağı yapabilme kapasitesinde olan firma, baskının kalitesini, kumaş ve grafik tasarımla, ustasının deneyimi ile şekil bulan bir sisteme sahiptir. Firma, ürünler ve üretim yöntemleri ile alakalı her tür bilgiye ve nasıl satın alınabilecekleri hakkında net ve doğru detaylara, internet sitesi üstünden ulaşmak, mümkündür. Sisteminde geniş bir yelpazede sunulan tüm bayrak türleri ile afişler, en ön planda üretilmektedir.

Milli ruhu temsil eden ve bu ruhu hissetmek isteyen yurttaşların, ellerinden düşürmeyecekleri kalitede bayraklar üretmek, bayrakçı firmasının birincil vazifesidir. Flama ve afişler ile tüm bayrak çeşitleri, bir yandan en ideal ve kaliteli şekilde üretilirken, beri yandan da firma tarafından, toptan ya da tekli satışlar ile pazarlanmaktadır. Sopalı ya da sopasız, bez ya da kâğıt, devlet ya da firma, gönder ya da masa bayrak türlerinin her birinin en kaliteli ürünleri, bayrakçı firmasının bayrak satış sisteminde yer almaktadır.

Bayrakçı firmasının tüm ürünlerinde, tamamıyla kaliteli malzemeler kullanılmaktadır. Grafik tasarımın bayrak imalatına yansıyan hatasızlığı, baskının kalite coşkusu, imal edilen ürünlerin bilen göz ve eller ile şekil bulması, bayrakçı firmasının sisteminin ana unsurlarıdır. Bayrak üretiminde uzun nefesli bir süredir bulunan firma, sektörde kendine edindiği yer ve oluşturduğu intiba ile tanınmaktadır. Başta İstanbul olmak üzere, tüm illerin ve bu illere bağlı bulunan ilçelerin de kapsamı alanında bulunan bir firmanın varlığından bahsediliyor.

Fiyat seçeneklerinin uygunluğu, kalitesinin ne derece olduğu düşünülürse, hemen her keseye uyan bir ürün sunmaktadır.  Firmanın bütün ürünleri, doğrudan halka, küçük ya da orta veya büyük ebatlarda, milli ve ülke bayraklarının üretimi ile şirketlerin her tür ihtiyaçları, tedarik edilmektedir. Şirketlerin ya da otel sektörünün ihtiyaç duyduğu tüm ürünlerin, istenen özelliklere sahip, kaliteli imalatı, bayrakçı firmasının üretim sahasındadır.

Tasarımın İmalatta Boya ve Renk ile Cazibe Kazanması

Plaj bayraklarından en çok talep göreni, L tipi bayraklardır. Oldukça dikkat çekici tasarıma sahip bu tür bayraklar, grafik tasarımındaki özellikler ve başarı ile ön plana çıkar. Bayrağın üstünde tasarlanan reklam alanının geniş yapısı, firmaların en çok önemsediği konudur. Bu sayede, firmaların hedeflediği şey, reklamın daha iyi yapılması ya da bayrağın üstünde bulunmasını istediği görselin, daha ilgi çekici olması istenir. Bayrakçı firması da bunu müşterine sağlayan bir anlayışla hizmet eder. Bu yönüyle de tercih edilen bir firmadır.

L tipi plaj bayrakları, bazı zamanlarda kare, bazı zamanlarda da dikdörtgen özellikli olmaktadır. İstenilen boyutlarda grafik tasarım bölümü ile başlayan plaj imalatı, baskı ile şekil bulur. Baskıya girecek olan plaj reklam amaçlı bayrak, grafik tasarımda kalite sinyali verir. Zira grafik tasarımından gelen kalite, baskı işlemine yansır. Usta, tüm bu aşamalarda, aksaklıkları gören gözdür. İşin kaliteli olmasını sağlayan otoritedir. Bayrağın baskıya girerken düzgün tasarımdan geçirilmiş olduğunu da, baskının kalitesini de bilen gören ve uygulayan kişidir.

Plaj bayrakları, hem yağmur hem rüzgâr hem fırtına hem güneş hem de iklim değişiklerinden, doğrudan etkilenen bir bayrak türüdür. Üç parçadan oluşan kavram, de monte vaziyettedir. Polyester özellikli kumaşı, her tür etkiden ve etkenden kolay etkilenmeyen ve gayet dayanıklı bir yapısallıktadır. Bundan ötürü hem çamaşır makinelerinde hem de elle yıkama yapıla bilmektedir. Tüm bayrak çeşitlerinde olduğu gibi, plaj bayraklarında da, tekstil ürünleri içerisinde kullanılan, en ileri teknik baskı malzemeleri kullanılmaktadır.

Baskının canlı ve renklerinin çekiciliği, sadece tasarım ya da baskı ile alakalı bir durum değildir. Ürünün kaliteli olarak imal edilmesi, kumaşın da kalitesinden kaynaklanmalıdır. Boya seçimi de işin son raddesini oluşturur. Boya seçimi ve renkler, kaliteli başlayıp, kaliteli devam eden bir sürecin, kalite ile sonlandırılmasının adıdır. Yalnızca tekstil ürünlerinin boyanmasında kullanılan ve kaliteli olan boya çeşitleri, bayrakçı firmasının tercih ettiği ve kalitesini borçlu olduğu sistemin birer parçası durumundadır.

-